Cheops_illustration_pillars

Klasseværelsesressource 2 - Exoplanet i en kasse - Modellering af exoplanet-transit

Kort beskrivelse:

Under disse aktiviteter skal eleverne arbejde i små grupper for at modellere en exoplanets transit foran sin værtsstjerne ved hjælp af en "exoplanet i en kasse" og tegne en lyskurve for denne transit.

Eleverne skal udvikle deres eget eksperiment: De skal beslutte, hvilke variabler der skal måles, hvilke parametre der skal holdes konstante, og hvilket udstyr de skal bruge til at foretage målingerne.

Desuden skal eleverne beslutte, hvordan de vil præsentere deres data, og de skal udvikle deres færdigheder i datalogning og fortolkning af grafer.

Denne aktivitet er en del af en serie, der omfatter "Exoplaneter i bevægelse", hvor eleverne bygger deres egen transitmodel og "Exoplanet Detective", hvor eleverne bygger en transitmodel i en skotøjsæske og beregner størrelsen af en exoplanet.

Emneord:
Videnskab, fysik, matematik, astronomi
Læringsmål:

  • Forstå forskellen mellem en stjerne og en planet.
  • Lær om exoplaneters egenskaber.
  • Forstå, hvordan man modellerer opdagelsen af en exoplanet ved hjælp af transitmetoden.
  • forstå, hvordan man arbejder videnskabeligt.
  • Lær, hvordan man udformer et eksperiment.
  • Lær at bruge datalogningsudstyr.


Aldersgruppe:
14 - 18 år gammel

Tid
Lektion: 90 minutter

Ressource tilgængelig i:
Engelsk
Aktivitet 1: Udforskning af exoplaneter

Denne aktivitet introducerer eleverne til emnet exoplaneter.

Efter aktiviteten skal eleverne være i stand til at beskrive, hvad en exoplanet er, give et skøn over det mulige antal exoplaneter i vores galakse og give grunde til, hvorfor det er svært at opdage exoplaneter.
Udstyr

  • Arbejdsark pr. elev
  • Kuglepen/blyant
Aktivitet 2: Byg din exoplanet i en kasse

Eleverne skal skabe deres egen fysiske model af en exoplanet i transit for at forstå, hvordan variationer i værtsstjernens lys kan bruges til at opdage exoplaneter (transitmetoden).

I løbet af denne aktivitet lærer eleverne at bruge datalogningsprogrammer og fortolke grafer over observeret lys som en funktion af tiden.
Udstyr

  • Arbejdsark pr. elev
  • Kuglepen/blyant
  • Skokasse af karton eller lignende med låg
  • Fakkel
  • Lysmåler (f.eks. smartphone med app eller datalogger)
  • Håndværkskniv / saks
  • Halvcirkel vinkelmåler
  • Tøjklemme
  • Cocktailpinde eller grillspyd af træ
  • Hvidbog
  • Klæbende tape
  • Modelleringsler eller lignende

Vidste du det?

Mælkevejen skønnes at indeholde nogle få hundrede milliarder stjerner. Observationer tyder på, at mange stjerner huser exoplaneter, så det er sandsynligt, at der findes mange milliarder planeter i vores galakse, som befinder sig i stjernens beboelige zone.

I vores solsystem undersøger forskerne nogle af Saturns og Jupiters måner som gode kandidater til at finde tegn på liv, f.eks. Enceladus og Europa.

Kunstnerisk indtryk af WASP 189 b i kredsløb om en stjerne