Strøm fra sollys - Energi til rumforskning med solenergi
Kort beskrivelse:
I dette sæt aktiviteter lærer eleverne om to begreber, der har indflydelse på design af solpaneler til rummissioner: den omvendte kvadratlov og indfaldsvinklen.
Eleverne skal udføre to enkle undersøgelser ved hjælp af en solcelle og en lyskilde.
Først vil de måle, hvordan den effekt, der produceres af solcellerne, varierer med afstanden fra lyskilden og forsøge at finde frem til den omvendte kvadratlov for lysintensitet ved hjælp af eksperimenter.
Eleverne skal derefter udføre et andet eksperiment for at undersøge afhængigheden af solcellens effektudbytte med indfaldsvinklen. Endelig skal de anvende disse begreber på virkelige ESA-rummissioner.
Emneord:
Videnskab, fysik
Læringsmål:
Forståelse og beregning af lysintensitet.
Forståelse af indfaldsvinklen.
Læring om solceller.
Udfør praktiske eksperimenter for at undersøge lysets omvendte kvadratiske lov og virkningen af lysets indfaldsvinkel.
Analyse og plotning af data.
Konstruktion af enkle elektriske kredsløb ved hjælp af solceller.
Læring om elektrisk potentialforskel, elektrisk strøm, effekt og lysintensitet.
Undersøgelse af kravene til solenergi på rummissioner.
Aldersgruppe:
14 - 18 år gammel
Tid
Forberedelse: 1 time
Forsøgsopsamling: 20 minutter
Lektion: 1 time til 30 minutter
Sprog: Engelsk, Dansk, Fransk, Tysk, Polsk, og Spansk.
Aktivitet 1: Den omvendte kvadratlov
I denne praktiske aktivitet skal eleverne beregne effekten af et solcellepanel ved at måle den elektriske strøm og den elektriske potentialforskel og forsøge at finde frem til den omvendte kvadratlov ud fra deres eksperimentelle målinger.
Udstyr
Arbejdsark til eleverne udskrives til hver gruppe
Bilag 1 trykt for hver gruppe
En mørk kasse (åben i den ene ende)
Kuglepen/blyant
Elektriske kabler
Sellotape
Lyskilde (lille pære, 4,5V, 0,3A)
Lineal
30 cm stang (f.eks. en træpind)
Materiale til at blokere lyset (f.eks. en svamp, en klud)
Ammeter og voltmeter (eller et multimeter)
Krokodilleclips
Aktivitet 2: Indfaldsvinkel
I denne aktivitet lærer eleverne om betydningen af indfaldsvinklen og fordelene ved at placere solcellerne optimalt. Ved hjælp af et eksperiment skal de måle, hvordan indfaldsvinklen påvirker den udledte effekt.
Udstyr
Arbejdsark til eleverne udskrives til hver gruppe
Bilag 2 trykt for hver gruppe
Kuglepen/blyant
Forsøgsopstilling fra aktivitet 1 (se bilag 2)
Pind til at dreje solcellen (f.eks. en grillpind)
vinkelmåler
Aktivitet 3: Udforskning af rummet med solenergi
I denne aktivitet øver eleverne sig i at bruge den omvendte kvadratlov i forbindelse med virkelige ESA-rummissioner. Eleverne vil opdage, hvordan egenskaberne ved den omvendte kvadratlov påvirker, hvor store solpaneler der skal være, og hvordan indfaldsvinklen er af afgørende betydning for missioner, der skal bevæge sig tæt på solen.
Udstyr
Udskrevet arbejdsark til hver elev
Kuglepen/blyant
Lommeregner
Vidste du det?
Den internationale rumstation (ISS) drives af solpaneler. Billedet til højre viser nogle af solpanelerne på ISS, hvor der er plads til op til seks astronauter ad gangen. Når ISS er i kredsløb om Jorden, kan solpanelerne drejes, så de peger mere direkte mod solen. Panelerne dækker et areal på 2500 m³ - det svarer til størrelsen af en halv fodboldbane.
Kort beskrivelse: I dette sæt aktiviteter lærer eleverne, hvordan forskere undersøger exoplaneter med teleskoper ved hjælp af transitmetoden. Eleverne skal karakterisere exoplaneter ved hjælp af
Kort beskrivelse: I denne aktivitet skal eleverne overveje, om liv, der findes i ekstreme miljøer på Jorden, kan overleve andre steder i solsystemet. Eleverne skal