Space Bears - Laboratorie-erfaring med Tardigrader

Kort beskrivelse:

I denne række eksperimentelle aktiviteter skal eleverne undersøge tardigraders, også kendt som vandbjørne, overlevelsesevner.

De vil undersøge forholdene og nå frem til en konklusion om, hvilke miljøer de kan overleve i. Formålet med denne ressource er at afprøve tardigraders modstandsdygtighed over for ekstreme miljøforhold og sammenkæde deres overlevelsesevne med rummiljøet.

Før du begynder på denne aktivitet, foreslår vi, at du gennemfører aktiviteten "Kan liv overleve i fremmede miljøer?" som giver en introduktion til livet i ekstreme miljøer.

Emneord: Videnskab, biologi
Læringsmål:

  • Lær om tardigrader og de ekstreme forhold, de kan overleve under.
  • Læring om kryptobiose, og hvordan det hjælper tardigrader med at overleve.
  • Undersøgelse af virkningerne af at ændre en variabel i et system.
  • Udførelse af eksperimenter på passende vis under behørig hensyntagen til korrekt håndtering af apparaturet, nøjagtigheden af målinger og sundheds- og sikkerhedshensyn.
  • Evaluering af metoder og forslag til mulige forbedringer og yderligere undersøgelser.

Aldersgruppe:
12 - 16 år gammel

Tid
Lektion: 1 time

Ressource tilgængelig i: Engelsk, Dansk, Fransk, Tysk, Italiensk, Portugisisk, Spansk og Rumænsk
Aktivitet 1: Indsamling af tardigraderne

I denne aktivitet lærer eleverne, hvordan og hvor de kan indsamle tardigrader. De skal udføre disse trin og forberede tardigradeprøver til de følgende aktiviteter.
Udstyr

  • Udskriv et arbejdsark til hver gruppe.
  • Prøve af mos eller lav for hver gruppe
  • Kuglepen/blyant
  • Ledningsvand eller afioniseret vand
  • 1 petriskål til hvert par
Aktivitet 2: Sende tardigrader i søvne

I denne aktivitet skal eleverne overføre deres tardigrader til små beholdere og fremkalde anhydrobiose ved at lade dem tørre ud.

Eleverne skal forstå, at tardigrader vil gå ind i en ny metabolisk tilstand som reaktion på de ugunstige miljøforhold. Det er vigtigt, at tardigraderne går ind i denne tilstand for at kunne overleve disse ekstreme miljøforhold.
Udstyr

  • Arbejdsark til eleverne udskrives til hver gruppe
  • Kuglepen/blyant
  • Mikroskop og/eller lup
  • Lille gennemsigtig beholder (møntæsker eller lignende)
  • Pipetter
  • Petriskål med opblødt mos (fra aktivitet 1)
  • Sort karton eller lignende til at lægge under mikroakvariet for at forbedre kontrasten
  • Fakkel
Aktivitet 3: Kan de holde til det? Udførelse af eksperimenterne

I denne aktivitet skal eleverne udsætte de indtørrede prøver for forskellige forhold, der simulerer ekstreme miljøer.
Udstyr

  • Lille gennemsigtig beholder med en tardigradeprøve til hvert par (fra aktivitet 2)
  • Pipetter
  • Laboratorietermometer
  • Køleskab/fryser
  • Mikrobølgeovn
  • Varmt vand eller varmekilde (infrarød lampe eller lignende)
  • Saltholdige opløsninger af forskellige koncentrationer
  • Opløsninger med forskellige pH-niveauer
  • Mikroskoper og/eller lup
Aktivitet 4: Tardigrader i rummet

I denne aktivitet vil eleverne forbinde de eksperimenter, de har udført, med søgen efter at finde liv andre steder i universet.
Udstyr

  • Udskrevet arbejdsark til hver elev.
  • Kuglepen/blyant

Vidste du det?

I 2007 blev 3000 tardigrader taget med ud i rummet som led i ESA's TARDIS-forsøg (Tardigrades in Space).

De blev udsat for vakuum i rummet i 12 dage, hvor de blev udsat for ekstrem dehydrering sammen med høje niveauer af kosmisk stråling, og de overlevede!

Biopan, den lille beholder, der husede tardigrader i rummet